Odkrywaj›Dark Romance
Gatunek · 14 historii · 18+

Dark Romance: gdy bliskość staje się niebezpieczna

Mężczyzna u twoich drzwi jest jednocześnie zagrożeniem i ochroną, i ty o tym wiesz.

Dark Romance to miłość na warunkach, których nikt by nie życzył: władza, długi, przemoc na krawędzi obrazu. Czyta się ją, bo pozwala bezpiecznie stanąć nad przepaścią i spojrzeć w dół. Jak bardzo się wychylisz, regulujesz w Everglow sama, rozdział po rozdziale.
Pod jego ochronąFragment zPod jego ochronąWcielasz się w Chiara, 35 · Dark Romance · Thriller romantyczny
O co tu chodzi

Dark Romance

W Dark Romance mężczyzna, który cię pociąga, jest jednocześnie powodem, dla którego powinnaś odejść. Jest capo, wydawcą z ukrytym klubem gier w tylnym pokoju, ojczymem, który nigdy nie powinien był przyjść. Gatunek nie pyta, czy jest dobry, tylko czy zostaniesz, mimo że znasz odpowiedź. Zagrożenie jest realne, pociąg też, a oba siedzą w tym samym pomieszczeniu. To, co definiuje Dark Romance, to przyciąganie: poczucie, że każdy krok w tył byłby kłamstwem. Historie rozgrywają się w samotnych domach, w warszawskich nocach, w kuchniach, w których mówi się zbyt cicho. I nie kończą się tym, że on się zmienia. Kończą się tym, że ty podejmujesz decyzję.

Thriller stawia zagrożenie na pierwszym planie, a miłość obok; Dark Romance odwraca to. Tutaj sam związek jest niebezpieczny. Od romansu różni się moralnością: bohater Dark Romance jest morally grey, a historia nie prosi cię, byś mu to wybaczyła. Od dramatu odróżnia ją siła. Dramat boli cicho; Dark Romance zabiera cię do pokoju i zamyka drzwi. Kto szuka Mafia Romance, Morally Grey lub motywu „Touch her and die”, jest we właściwym miejscu.

W Everglow zachowujesz w ciemności kontrolę, której główna bohaterka nie ma. Po każdym rozdziale wybierasz swój ruch: coś powiedzieć, coś zrobić lub czegoś sobie życzyć. Możesz zaprosić capo do swoich drzwi albo podać mu tajne księgi i zobaczyć, co z nimi zrobi. Postacie pamiętają zdrady, ustępstwa, każdą groźbę; historia niesie to dalej. Intensywność ustawiasz sama: subtelną, jeśli wystarczy ci cień, wyraźną, jeśli chcesz cały obraz. I możesz ją w środku nocy znowu ściszyć.

Tak się to zaczyna

Fragment: Pod jego ochroną

Rozdział 1 „Pod jego ochroną”, dokładnie tak, jak otwiera go czytelniczka po raz pierwszy. Potem jej kolej.

Pod jego ochronąRozdział 1

Książki leżą pod trzecią deską podłogi w piwnicy z winem, gdzie mój mąż je położył, zanim zastrzelili go na Via Toledo. Od tamtej pory liczę je każdej nocy. Siedem tomów. Rękopis. Każda liczba w nich to imię, a każde imię to powód, by po mnie przyjść.

Samochód przyjeżdża o dziewiątej. Słyszę go, zanim go widzę, bo dom stoi na wzgórzu, a droga jest długa, a ja od sześciu tygodni nie robię nic innego, tylko słucham. Wysiada mężczyzna. Sam. To pierwsze zaskoczenie.

„Signora Chiara.” Dante. Następca. Widziałem go na pogrzebie, w trzecim rzędzie, z twarzą, która nie wyrażała żalu ani triumfu. Nie zdejmuje kapelusza, bo go nie nosi. Stoi przed moimi drzwiami i czeka, aż otworzę je całkowicie.

„Przychodzę zaoferować ci moją ochronę.” – „Nie prosiłem o to.” – „Wiem. Gdybyś prosił, nie przyszedłbym.” Patrzy obok mnie w korytarz, gdzie wisi zdjęcie mojego męża, i patrzy z powrotem. Nie szukał niczego. Tylko pokazał, że wie, gdzie wisi.

Mam trzydzieści pięć lat, od sześciu tygodni jestem wdową, a od dwunastu lat żoną mężczyzny, który wyjaśnił mi wszystko oprócz tego, co najważniejsze. Dante jest młodszy niż on był. Spokojniejszy. Bardziej niebezpieczny, myślę, bo nie musi niczego udowadniać.

„Wejdź”, mówię, bo capo nie zostawia się na progu, i bo chcę wiedzieć, czy spojrzy na piwnicę z winami. Nie patrzy. Siada w fotelu mojego męża bez pytania, a potem, gdy widzi moje spojrzenie, wstaje.

„Wybacz.” Bierze drugie krzesło. „Są ludzie, którzy myślą, że twój mąż zostawił notatki”, mówi. „Ja w to nie wierzę.” Patrzy na mnie, a jego wzrok mówi: bardzo w to wierzę. „Chcę, żebyś wiedziała, że w to nie wierzę.”

Czeka na twoją odpowiedź, Chiara. Płyta podłogowa milczy.
Historie o tym

Dark Romance

Każda historia zaczyna się od gotowej roli i świata, który na ciebie czeka. Całą resztę decydujesz ty.

Zobacz wszystkie historie › · Albo zbuduj własny świat: twoi bohaterowie, twoje miejsce, twoje zasady. Stwórz własny świat ›

Szczerze mówiąc

Dla kogo to jest. A dla kogo nie.

To coś dla ciebie, jeśli

  • Chcesz bohatera, który cię przeraża, a mimo to nie możesz go puścić.
  • Lubisz czytać z zapartym tchem, nie z uśmiechem.
  • Nie masz nic przeciwko władzy, pieniądzom i długom jako motorowi historii.
  • Chcesz sama decydować, kiedy przekroczysz granicę.

Odpuść, jeśli

  • Potrzebujesz mężczyzny, któremu możesz ufać od pierwszego rozdziału; wtedy romans jest twoim gatunkiem.
  • Czytasz, żeby się zrelaksować, a nie żeby nie zasnąć; życie na wsi lepiej ci służy.
  • Chcesz napięcia bez moralnych szarości; do tego jest thriller.

Intensywność ustalasz sama, od sugestii po dosłowność, i możesz ją zmienić w każdej historii. To, czego nie chcesz, się nie wydarzy: twoja bohaterka zachowuje swoje granice.

Pokrewne tropes

Jeśli to ci się podoba

Częste pytania

W skrócie

Jaka jest różnica między Dark Romance a thrillerem?

W thrillerze zagrożenie pochodzi z zewnątrz, a miłość jest bezpiecznym miejscem. W Dark Romance sama miłość jest zagrożeniem; mężczyzna, którego pragniesz, jest tym, przed którym by cię ostrzegano. Oba mogą się pokrywać, ale decyduje nacisk.

Czy Dark Romance to to samo co Mafia Romance?

Mafia Romance to jeden z jej wariantów, być może najbardziej znany. Dark Romance może jednak równie dobrze rozgrywać się w klubie, korporacji czy letnim domu. Decydująca jest nierównowaga sił, a nie organizacja za nią stojąca.

Czy Dark Romance musi być dosadna?

Nie. Mrok tkwi w konstelacji, a nie w doborze słów. Sama ustawiasz intensywność – od sugestii po dosłowność – a historia się tego trzyma. Everglow jest przeznaczona wyłącznie dla dorosłych od 18. roku życia.

Czy Dark Romance nie jest problematyczna?

To fikcja, w której cały czas masz rękę na przełączniku – i właśnie to odróżnia ją od prawdziwego życia. Historia niczego nie gloryfikuje; pokazuje, jak pociąg się czuje, gdy nie jest rozsądny. Co z tym zrobisz, zależy od ciebie.

Czy ktoś może dowiedzieć się, że czytam Dark Romance?

Nikt. Twoje historie są prywatne, nie ma profili ani rekomendacji dla innych, a twoje rezerwacje wyglądają neutralnie. To, co dzieje się między tobą a capo, tam pozostaje.

Twoja pierwsza noc

Oferuje ci ochronę. Przyjmij ją albo nie.

Chiara strzeże ksiąg swojego zmarłego męża, a nowy capo stoi w drzwiach. Wiesz, czego chce; to, czy go wpuścisz, jest twoim pierwszym ruchem.

Zacznij „Pod jego ochroną”Wszystkie historie

Tylko dla dorosłych od 18 lat · prywatnie i dyskretnie · saldo początkowe w cenie